Dżem winogronowy dobrze komponuje się z serem i tostami, a gęsta konsystencja pozwala na nadzienie do słodkich wypieków. Przygotuj beznasienny dżem winogronowy i ciesz się szlachetnym smakiem słodkiej uczty w zimowe wieczory.
Składniki
- Winogrona - 500 g
- cukier - 500 g
- kwas cytrynowy - 3 g
Przepis na gotowanie krok po kroku
Posortuj jagody: pozbądź się zgniłych i zepsutych. Opłucz kiście pod bieżącą wodą. Oderwij jagody pojedynczo od gałązek i namocz w misce z zimną wodą przez 15-20 minut. Następnie ponownie spłucz pod bieżącą wodą i wrzuć do durszlaka.
Usuń pestki z jagód. Aby to zrobić, pokrój jagodę na pół i usuń nasiona, pozostawiając miąższ. Połówki jagód bez pestek posyp kwasem cytrynowym i wymieszaj. Jeśli używasz bardzo słodkiej odmiany winogron, w razie potrzeby zwiększ ilość kwasu cytrynowego, smakując i doprowadzając do smaku według własnego uznania.
Wprowadź cukier w proporcji 1: 1. Dobrze wymieszaj, przykryj miskę winogron gazą i pozostaw w temperaturze pokojowej na 3-4 godziny, aby uwolnić sok. Możesz przyspieszyć pojawienie się soku, jeśli okresowo potrząsasz masą winogronową. Cukier powinien całkowicie się rozpuścić.
Umieść winogrona wraz z powstałym sokiem w naczyniu do gotowania, podpal i doprowadź do wrzenia przy maksymalnym podgrzaniu. Zmniejsz ogień i gotuj przez 30-40 minut bez przykrycia, często mieszając drewnianą łyżką. Ważne jest, aby nie strawić przedmiotu obrabianego - usuń pojemnik z ognia, gdy tylko winogrona staną się półprzezroczyste, a masa nabierze pięknego złotego odcienia.
Teraz dżem winogronowy należy zamienić w dżem. Przetrzyj słodką masę przez sito, ponownie zagotuj dla niezawodności i wlej przysmak do wcześniej wysterylizowanych słoików. Przykryj obrabiany przedmiot sterylnymi pokrywkami, ostudź w temperaturze pokojowej i wyślij do lodówki w celu długotrwałego przechowywania. Z podanej ilości składników wychodzi mi około 400-500 g dżemu.
Gotowy dżem winogronowy podawaj z serem, orzechami, galetami i tostami.