Jaka jest różnica między solonymi grzybami a marynowanymi? Proces solenia nie oznacza użycia octu: tylko sól i przyprawy. Dziś proponuję solić grzyby w klasyczny zimny sposób. Po 1,5 miesiącu grzyby można podawać do stołu.
Składniki
- Gruzdy - 2 kg
- sól - 80 g
- czosnek - 4 ząbki
- czarny pieprz (groszek) – 10 szt.
- ziele angielskie (groszek) – 10 szt.
- Chrzanów (liście) – do smaku
Przepis na gotowanie krok po kroku
Posortuj Grzyby, oczyść z piasku i gruzu leśnego, Usuń nogi. Następnie dobrze opłucz grzyby, umieść w głębokim pojemniku, zalej zimną wodą i pozostaw do namoczenia pod uciskiem na 2 dni. Zmieniaj wodę co 6-8 godzin.
Namoczone grzyby dokładnie spłucz pod bieżącą wodą.
Na dnie emaliowanej patelni do solenia umieść umyte liście chrzanu, trochę soli i pieprzu oraz część czosnku pokrojonego w plasterki.
Następnie ułóż namoczone grzyby warstwami z czapkami do dołu, posypując solą (w ilości 40 g soli na 1 kg grzybów), pozostałym czosnkiem i pieprzem.
Umieść talerz o odpowiedniej wielkości na grzybach, uciskaj na talerzu (wygodnie jest użyć słoika z wodą). Wyślij patelnię z przedmiotem obrabianym w chłodne miejsce (Maksymalna temperatura nie przekracza 8°C).
Po 40-45 dniach grzyby będą gotowe do spożycia. Zapakuj solone grzyby w czyste słoiki, Zamknij Nylonowe pokrywki i wyślij do lodówki.