Uwielbiam lecho we wszystkich możliwych odmianach. Mam cały wybór przepisów na ten pyszny kęs. Dziś podzielę się z Wami moim ulubionym, sprawdzonym przez lata przepisem - tak przygotowała lecho moja babcia. Zimą używam lecho jako przystawki, przystawki lub sosu.
Składniki
- papryka - 2 kg
- pomidory - 2,5 kg
- ostra czerwona papryka - 1 szt.
- czosnek - 1 Głowa
- Olej roślinny - 0,5 szklanki
- ocet (9%) – 3 art.
- cukier - 0,5 szklanki
- sól - 1 art.
Przepis na gotowanie krok po kroku
Opłucz pomidory, na każdym wykonaj nacięcie w kształcie krzyża, włóż do miski, zalej wrzącą wodą i pozostaw na 5-10 minut.
Obierz pomidory i użyj blendera, aby zmiksować je na gładką masę.
Umieść masę pomidorową w garnku do gotowania i gotuj na średnim ogniu przez 15 minut po ugotowaniu. Następnie przetrzyj pomidora przez sito, aby pozbyć się nasion. W zależności od odmiany pomidorów sok pomidorowy może mieć różną konsystencję. Jeśli sok jest zbyt płynny, zagotuj go na małym ogniu, aż będzie mniej lub bardziej gęsty.
Paprykę obrać z nasion i pokroić w średnie plasterki.
Umieść kawałki papryki na patelni z pomidorem. Sól, dodaj cukier i olej roślinny. Wymieszaj i zagotuj na średnim ogniu.
Obierz czosnek i ostrą paprykę, posiekaj i dodaj do garnka z półfabrykatem. Gotuj lecho na małym ogniu przez 30 minut. Uważaj, aby papryka się nie rozgotowała!
Pod koniec gotowania wprowadź ocet, wymieszaj i zdejmij obrabiany przedmiot z ognia.
Wlej gorące lecho z papryki do sterylnych słoików, zwiń i ostudź. Przechowuj schłodzony przedmiot w chłodnym, ciemnym miejscu.