Sekret udanego" Królewskiego " dżemu agrestowego polega na stopniu dojrzałości jagód. Nie gotuj dobrego dżemu z przejrzałego agrestu. Wybierz gęste, nieco niedojrzałe jagody zielonych odmian-dżem okaże się bardzo smaczny, piękny szmaragdowy kolor
Składniki
- agrest - 1,6 kg
- cukier - 1,5 kg
- woda - 2 szklanki
- liście wiśni - 20 szt.
Przepis na gotowanie krok po kroku
Jagody agrestu posortuj, opłucz, usuń ogony. Wytnij każdą jagodę i usuń nasiona. Z 1,6 kg agrestu mam około 1 kg obranych jagód.
Opłucz liście wiśni i lekko osusz.
Przygotowany agrest włożyć do miski, przełożyć warstwami liście wiśni, zalać zimną wodą i odstawić na 5-6 godzin. To liście wiśni pozwalają jagodom zachować bogaty zielony kolor i nadają agrestowi szczególny aromat i moc.
Po określonym czasie Wrzuć agrest do durszlaka.
Płyn, w którym zaparzono jagody, umieść na patelni, zagotuj i dodaj cukier. Ciągle mieszając, gotuj syrop przez 2-3 minuty po ponownym zagotowaniu.
We wrzącym syropie umieść jagody agrestu, zdejmij przedmiot z ognia i pozostaw do zaparzenia na 2-3 godziny.
Następnie ponownie gotuj dżem na małym ogniu przez 5-7 minut po ugotowaniu. Zdejmij obrabiany przedmiot z ognia i pozostaw na 5-6 godzin w temperaturze pokojowej.
Powtórz procedurę jeszcze 2 razy, za każdym razem robiąc przerwę między naparami trwającą 5-6 godzin.
Po końcowym gotowaniu ostudź dżem, zapakuj go do wysterylizowanych małych słoików i szczelnie zamknij. Przechowuj dżem agrestowy w chłodnym, ciemnym miejscu.