Marynowane fale to pyszna zimowa przekąska. Aby grzyby w puszkach były bezpieczne dla zdrowia, bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie technologii gotowania. Do konserwacji wybieraj tylko świeże młode fale, bez wad i robaków.
Składniki
- grzyby leśne (falochrony) – 1 kg
- woda - 1 L
- sól - 1 art.
- cukier - 2 łyżeczka
- liść laurowy - 3 szt.
- Goździk - 5 szt.
- czarny pieprz (groszek) – 10 szt.
- ziele angielskie (groszek) – 5 szt.
- ocet - 40 ml
Przepis na gotowanie krok po kroku
Posortuj Grzyby, odetnij nogi, odchodząc od kapelusza o 0,5 cm, obierz resztę i pokrój. Wcześniej namocz fale w zimnej wodzie, aby gorycz zniknęła. Może to zająć od 1 do 3 dni, a wodę należy wymieniać co najmniej 4 razy dziennie.
Namoczone fale dobrze opłucz, włóż do rondla, zalej wodą, solą i gotuj na małym ogniu do miękkości (około 20-25 minut). Gotowe grzyby powinny spaść na dno patelni. Nie zapomnij usunąć piany. Gdy fale są całkowicie ugotowane, odcedź i opłucz grzyby pod bieżącą wodą.
Przygotuj marynatę. Aby to zrobić, zagotuj wodę, dodaj sól, cukier, liść laurowy i przyprawy, gotuj przez 2-3 minuty, a następnie wprowadź ocet.
Zanurz grzyby w marynacie, zagotuj i gotuj na małym ogniu przez 5 minut.
Włóż grzyby do wcześniej wysterylizowanych słoików, zalej pozostałą gorącą marynatą, szczelnie zwiń.
Połóż ręcznik na dnie dużego rondla, umieść słoiki z puszkami, wlej wodę na Ramiona słoików do rondla, zagotuj i sterylizuj na średnim ogniu przez 30 minut (słoiki 0,5 l) lub 45 minut (słoiki 1 L). W razie potrzeby dodaj wodę do garnka.
Po określonym czasie sterylizacji wyjmij słoiki z grzybami z patelni, odwróć do góry nogami, zawiń w koc i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Przechowuj grzyby w puszkach nie dłużej niż 1 rok w chłodnym, suchym miejscu.
Marynowane w ten sposób fale zachowują naturalny smak i aromat, a przyprawy dodają pikantności i pikantności przystawce. Przed podaniem zalej marynowane fale olejem roślinnym, dodaj krążki cebuli i udekoruj ziołami.